چهارشنبه 13 آبان‌ماه سال 1388

http://www.ParsiBlog.com/PhotoAlbum/sahand2721/07102009042i.JPG 

پناهگاهی امن برای بیماران ایدزی

(قسمت سوم) 


برکسی پوشیده نیست که بیماری ایدز یک بیماری مهلک خطرناک و بدون درمان واقعی هست .ولی آیا بیماران ایدزی حق حیات نداشته و باید بمیرند؟ آیا بیماران همگی بیماران ایدزی در گرفتن این بیماری مقصرند یا بعضی ناخواسته به این بیماران مبتلا شده اند؟. بهر تقدیر بیماران ایدزی مثل تمام انسانهای دیگر بایستی بتوانند از دانش روز علم پزشکی برای زنده ماندن ویا بهتر زندگی کردن بهره لازم را ببرند. در مقاله زیر که بصورت سوال و جواب در مورد بیماران ایدزی در پنج قسمت توسط همکاران محترمان در سایت بسیار خوب ، آموزش همگانی ایدز تهیه و منتشر شده است نظر شما خواننده گرامی رابه آن جلب کرده وعلاوه برتشکر از همکارانمان در این سایت از شما نیزدرخواست میکنم که نظرات و انتقادات سازنده خود را در قسمت نظرات این پست اعلام فرمائید تا در ارائه بهترمقالات دیگر مورد استفاده  قرار گیرد .

با سپاس دکتر رحمت سخنی از مرکز آموزشی درمانی امام خمینی ره ارومیه

چرا نیش حشرات بیماری ایدز، را منتقل نمی کند؟

خون آلوده مکیده شده بوسیله حشرات به سرعت توسط آنزیمهای حشره پاره شده و ویروس خارج شده از سلول میزبان قادر به ادامه حیات در داخل بدن حشره نمی باشد و حشره با گزش فرد دیگر، نمی تواند ویروس فعال را منتقل کند

 آیا تیغ استفاده شده که خونی روی آن دیده نشود هم می تواند بیماری ایدز را منتقل کند ؟

بلی ، تیغ به ظاهر سالم می تواند لخته های خون بسیار کوچک که با چشم غیر مسلح دیده نمی شود داشته باشد و ویروس تا یک هفته در چنین لخته هایی زنده و عفونت زا باقی بماند .

 آیا مصرف مشروبات الکلی می تواند عامل ابتلا به ویروس  HIV باشد ؟

مشروبات الکلی باعث اختلال در قدرت تصمیم گیری می شود و هم میل جنسی فرد افزایش پیدا می کند و قادر به تصمیم گیری صحیح جهت حفظ سلامت خودش نمی باشد و اکثر تماس های جنسی همراه با استفاده از مشروبات الکلی بدون استفاده از کاندم است . 

آیا دستشویی های فرنگی راه انتقال ویروسHIV  محسوب می شود ؟

امکان انتقال HIV از سطح پوست سالم و عرق بدن که در تماس با این نوع دستشویی ها میباشند ، وجود ندارد

چرا تماس جنسی راه انتقال محسوب می شود ؟

در ترشحات جنسی مرد آلوده و یا زن آلوده، HIV  وجود دارد و ویروس قادر است به مخاط دستگاه تناسلی چسبیده و به داخل بدن راه یافته و خود را به سلولهای میزبان اصلی یعنی "لنفوسیت های کمک کننده" برساند.

چرا احتمال انتقال HIV در همجنس بازان بیشتر است ؟

این مربوط به نوع تماس جنسی است :

1- مخاط روده ظریفتر از مخاط دستگاه تناسلی زنان (واژن ) است

2- مویرگهای زیر مخاط روده بیشتر از مویرگهای زیر مخاط دستگاه تناسلی است

3- احتمال آسیب و زخم شدن در روده بیشتر است

4- مدت زمان تماس ترشحات آلوده با مخاط روده بیشتر است

علاوه بر این فاکتور های اندامی افراد همجنس باز، دارای شرکاء جنسی و فعالیت آمیزشی بیشتر هستند و این عوامل احتمال ابتلا را افزایش می دهد

 آیا در اثر تماس جنسی انسان با حیوان احتمال ابتلا به بیماری ایدز وجود دارد؟

یکی از فرضیه های اولیه در پیدایش این بیماری تماس جنسی انسان با میمون بوده است اما با شناخت ویروس و مشخص شدن محدودیت میزبان این ویروس، احتمال انتقال ویروس از این راه ممکن نمی باشد .

 آیا همجنس بازی زن با زن راه انتقال محسوب می شود ؟

با توجه به این امر که معمولا این زنان از وسایل مصنوعی استفاده می کنند و قادر به انتقال ترشحات جنسی بطور مستقیم نمی باشند ،احتمال انتقال کمتر میشود.

آیا همجنس بازی در صورت سالم بودن افراد راه انتقال محسوب می شود ؟

خیر بیماری ایدز یک بیماری عفونی است و ایجاد بیماری بدون حضور عامل عفونت امکان پذیر نمی باشد . همانطوری که تا قبل از پیدایش این بیماری افراد هم جنس باز و معتاد تزریقی در همه جوامع بوده است اما بیماری ایدز مشاهده نشده بود . 

چرا آزمایش تشخیص قبل از ازدواج اجباری نمی شود ؟

داشتن یک پاسخ منفی دلیلی بر اینکه فرد آلوده نمی باشد، نیست . و ممکن است فرد در چند ماه اخیر آلوده شده باشد و هنوز جواب ایشان مثبت نشده باشد . از طرفی فردی که دارای رفتارهای پر خطر مانند اعتیاد تزریقی و داشتن آمیزش با شرکاء جنسی متعدد باشد می تواند در هر زمان آلوده شود و داشتن سلامت قبل از ازدواج ضامن پایداری و سلامت خانواده نخواهد شد. 

فاصله زمانی بین ابتلا و ظهور علائم بالینی چقدر است ؟

از زمانی که ویروس وارد بدن و وارد اولین سلولهای دفاعی می شود ابتلا صورت پذیرفته است. اما بطور معمول حداقل 15-10 سال طول  میکشد که شخص وارد مرحله بیماری ایدز شود. این مدت در صورت وجود عواملی مانند فقر غذایی و عدم رعایت بهداشت و ابتلا به عفونت های مختلف و تعداد بیشتر ویروس وارد شده،مدت زمان کوتاه تر می شود و استفاده از غذای مغذی  و بهداشتی، مصرف ویتامین های لازم، انجام ورزش و داشتن روحیه بالا و تشخیص و درمان عفونت ها در این مسیر، مدت زمان را طولانی تر کرده و منابع پزشکی تا 20 سال را هم گزارش نموده اند.

rasin272@yahoo.com

http://www.iranhiv.com/main.htm

http://www.rs272.com/

http://rs1362.blogdoon.com/

http://rs272.persianblog.ir/

http://www.sahand272.blogfa.com/

http://www.rs272.parsiblog.com/

WEST AZERBAIJAN  URMIA--Dr.RAHMAT SOKHANI